Результаты вчерашнего брифинга с ЦГЗ (центр общественного здоровья, служба)
Про стан те перспективи реалізації державної програми замісної підтримувальної терапії в Україні говорили сьогодні під час онлайн-зустрічі, яку організували представники Центру громадського здоров’я.
Наразі для вас, учасники програми, є кілька важливих тез.
🔶 Запасів замісного препарату в Україні напевне вистачить до серпня місяця, в проблемні регіони плануються поставки в межах 3-місячних запасів. За можливості також планується здійснювати перерозподіл в межах регіону.
Звичайно, воєнний час накладає свій відбиток на роботу систему логістики. Але в мирний час сформованих запасів вистачило б до жовтня місяця.
🔶 Окремо фахівцями Гарячої Лінії було підняте питання про міста, де препарату критично мало. Зокрема, мова йшла про м. Сміла.
Ми отримали відповідь, що потреба буде закрита завдяки перерозподілу в межах області, оскільки в Черкаській області препарату вистачає.
🔶 Центр громадського здоров’я спільно з партнерами працює над формуванням «буферу» препарату. Окрім діалогу з українськими виробниками плануються закупівлі необхідних препаратів за кордоном (пам’ятаєте питання з якістю вітчизняного препарату – цілком можливо, що воно буде хоча б частково вирішене).
Цікавим є той факт, що зараз розглядається питання щодо доцільності закупівлі ін’єкційного бупренорфіну. Одна ін’єкція цього препарату діятиме місяць.
🔶 Гострим залишається питання щодо переміщення пацієнтів ЗПТ між регіонами. Важко спрогнозувати наплив людей, і здійснити їх переадресацію до закладів охорони здоров’я. Крім того, виникає питання з медичною документацією та реєстром пацієнтів, оскільки більшість людей не має виписок з медзакладів та часто не має змоги їх взяти.
З цього питання плануються окремі зустрічі та консультації з фахівцями.
🔶 Фахівці сфери охорони здоров’я просять пацієнтів, які виїжджають за кордон, інформувати про власні плани та заздалегідь отримувати виписки й підтверджуючі документи. Це спростить отримання лікування в країні прибуття.
🔶 Відкритим залишається питання щодо пацієнтів приватних клінік та кабінетів. Попри офіційну кількість близько 3000, насправді мова йде про тисячі з різних регіонів.
Закривати їх потребу в лікуванні планується частково завдяки залученню до державної програми після закупівлі буферу препарату. Крім того, як вже говорилося, планується налагодити діалог з вітчизняними виробниками, щодо можливостей та термінів відновлення виготовлення препаратів.
Ситуацію з включенням до державної програми ускладнює те, що в пацієнтів приватних закладів зазвичай високе дозування, що звичайно накладає свій відбиток в умовах обмеженої кількості препарату та труднощів з доставкою.
Громадські організації, які опікуються проблемами й потребами людей, які живуть з наркозалежністю, неодноразово підіймали це питання під час зустрічі, тому ми будемо сподіватися, що з часом вдасться знайти дієве рішення.
---------
Нагадуємо, що діяльність «Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ» координує Благодійний Фонд "Надія та Довіра" за фінансування МБФ Альянс громадського здоров'я Alliance for Public Health у рамках проєктів за підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією The Global Fund та за підтримки Надзвичайної ініціативи Президента США з надання допомоги у боротьбі з ВІЛ/СНІД The U.S. President's Emergency Plan for AIDS Relief (PEPFAR) та у співпраці з Центрами контролю та профілактики захворювань США CDC.